vineri, 20 februarie 2009

Cupa UEFA

Fiorentina cu Adi Mutu titular nu a reusit sa invinga pe Ajax Amsterdam , ieri seara , meci disputat in 16-zecimile de finala a Cupei UEFA . Lovitura de teatru pe Artemio Franchi , la una din singurele ocazii pe care le-a avut la Florenta , Ajax a inscris unicul gol al meciului printr-un sut puternic de la aproximativ 16 metri prin Kenedy Bakircioglu , in minutul 59 .

LA MULTI ANI !!!

Astazi tehnicianul echipei F.C.Brasov , Razvan Lucescu schimba prefixul , implineste frumoasa varsta de 40 de ani .
A debutat în fotbal, ca portar, în 1987, la Sportul Studenţesc, apoi a jucat la FC Naţional, la FC Braşov, FCM Bacău şi Rapid Bucureşti, până în 2003, când începe carierea de antrenor, la Braşov.
În 2004, devine antrenorul Rapidului. În sezonul 2005-2006, a cucerit Cupa României cu Rapid Bucureşti şi a dus formaţia sa în sferturile de finală ale Cupei UEFA, părăsind competiţia în urma a două rezultate de egalitate.
În sezonul 2006-2007, a cucerit pentru a doua oară consecutiv Cupa României cu Rapid Bucureşti, după ce meciul câştigat cu 2-0, cu Poli Timişoara, în finala disputata chiar la Timişoara. Răzvan Lucescu a părăsit Rapidul ziua următoare disputarii finalei Cupei României şi s-a reîntors la FC Braşov.
Tot astazi isi sarbatoreste ziua si secretarul de stat în probleme de sport din cadrul Ministerului Tineretului şi Sportului, Octavian Bellu ajung la borna cu numarul 58 .

Octavian Bellu s-a născut în 17 februarie 1951, la Ploieşti. Licenţiat al Institutului de Educaţie Fizică şi Sport din Bucureşti (1974), specializare gimnastică, Bellu a fost profesor de educaţie fizică la Liceul industrial Valea Călugărească (1974-1978), apoi antrenor de gimnastică la CS Petrolul Ploieşti (1978-1981).
În urmă cu 25 de ani, la începutul lunii aprilie 1981, antrenorul Octavian Belu sosea la Deva, la lotul olimpic feminin de gimnastică, fiind cooptat în colectivul tehnic după plecarea în SUA a lui Bela Karolyi. În acelaşi an, 1981, se retrăgea Nadia Comăneci din activitatea de performanţă, ultima competiţie la care a participat fiind Jocurile Mondiale Universitare, unde a obţinut 5 medalii de aur. Timp de 9 ani, până în 1990, Octavian Belu a lucrat în colectivul condus de antrenorul Adrian Goreac, specialitatea sa fiind solul. Apoi, în 1990 a fost numit antrenor-coordonator al lotului feminin al României, din 1993 alăturându-i-se şi Mariana Bitang.
Bellu a părăsit lotul olimpic feminin de gimnastică, împreună cu Mariana Bitang, la finalul lunii august 2005, cei doi acceptând funcţiile de consilieri de stat pe probleme de sport, în anul 2006. Un an mai târziu, fostul antrenor al lotului feminin de gimnastică a fost numit preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Sport. Odată cu reînfiinţarea Ministerului Tineretului şi Sportului, la inceputul anului 2009, Octavian Bellu a devenit secretar de stat în probleme de sport, în cadrul ministerului condus de Monica Iacob-Ridzi.
Pe perioada cât a fost antrenor al Lotului olimpic feminin de gimnastică a obţinut 279 medalii (106 de aur, 86 de argint şi 87 de bronz).

luni, 16 februarie 2009

Meciuri amicale

F.C.Vorona a disputat saptamana trecuta doua meciuri amicale , cu PRO Sport Vf.Campului (3 - 1) si cu Viitorul Liteni (4 - 5) , in concluzie au obtinut o victorie si au suferit o infrangere .
In aceasta saptamana echipa din Vorona mai are programate inca doua meciuri ; miercuri (18 feb.) cu A.S. 2000 Bucecea {3 - 3} si duminica (22 feb.) cu F.C.Tocileni {6 - 5}.

duminică, 15 februarie 2009

Viitorul Liteni 5 - 4 F.C.Vorona

Astazi pe o vreme destul de urata predominanta cu vant puternic si ninsoare F.C.Vorona a intalnit in deplasare pe Viitorul Liteni , intr-un meci amical . Jucatorii din Liteni au deschis repede scorul in minutul 7 , insa pana la sfarsitul primei reprize jucatorii Voronei au intors scorul , astfel 2 - 1 avea sa fie dupa primele 45 de minute .
In repriza a doua s-a jucat mai mult pe contre , iar Viitorul Liteni a inscris de mai multe ori , scorul ajungand la 5 - 2 . Insa in ultimile 15 minute F.C.Vorona a inscris doua goluri , iar scorul final fiind : Viitorul Liteni 5 - 4 F.C.Vorona (Hluscu-30'/Cotoflea-40'/Irimia-76',90' - foto) .
Meciul a fost arbitrat de A.Sofronie , G.Tanasa si G.Iacobita .

Despre ce e vorba....

SaluT ! Bine ai venit pe blogul meu. Numele meu este AlecS, sunt elev la Ş.A.P.V.L.C. anul II, în prezent arbitru de fotbal - categoria I- Liga a IV-a Botoşani. Sunt pasionat de fotbal, iar din când în când, în zilele care am puţin timp la dispoziţie postez căte o ştire, o informaţie, care poate cât de cât să atragă atenţia .