sâmbătă, 21 martie 2009

AS 2000 Bucecea - F.C.Sulita 2 - 2

Astazi , incepand cu orele 13,00 a avut loc la Bucecea , pe stadionul Siretul , primul meci al etapei a XV-a.
Pe o vreme buna de fotbal echipele au aratat o "pofta mare" de joc , insa cu o prima repriza foarte echilibrata , singura ocazie de gol apartinand Sulitei , care in minutul 30 a ratat prin I.Popescu dupa ce acesta a depasit portarul , insa mingea a fost respinsa de un fundas .
Repriza a doua a fost mult mai deschisa si astfel s-au marcat 4 goluri ,cate 2 goluri de fiecare echipa.
La echipa oaspete s-a evidentiat jucatorul cu nr.10 I.Popescu care pe tot parcursul jocului a stiut sa tina bine de minge , avand un control foarte bun asupra ei(a mingii) si marcand si cele doua goluri ale echipei F.C.Sulita dupa ce a driblat in ambele faze aproape toata apararea echipei gazda .
Pe de alta parte la echipa AS 2000 Bucecea s-a evidentiat "tanarul" in varsta de 40 de ani : T.Gucianu , care de asemenea a inscris doua goluri spectaculoase la vinglul portii adverse ; unul din actiune cu un sut de la aprox. 22 metri , iar cel de-al doilea din lovitura libera directa de la 20 metrii .
Meciul a fost unul echilibrat ; in prima repriza a fost un joc de tatonare, de cunoastere a adversarului , pe cand in cea de-a doua repriza jocul a fost mult mai animat cu mai multe faze de poarta .

UEFA Champions League / UEFA Cup

In urma trageri la sorţi care a avut loc la Nyon , iata sferturile de finală ale Ligii Campionilor , in care jocurile se vor disputa la data de 7/8 aprilie (turul) şi 14/15 aprilie (returul) :

• Barcelona/Bayern - Liverpool/Chelsea

Partidele vor avea loc la 28/29 aprilie (turul) şi 5/6 mai (returul).

Finala Ligii Campionilor este programată la 27 mai, la Roma.

Iata ce au decis sorti si in cazul echipelor din Cupa UEFA ; meciurile de vor juca pe 9 si 16 aprilie :

• PSG/Dinamo Kiev - Şahtior/Olympique Marseille

Aceasta va fi ultima ediţie a Cupei UEFA, din sezonul următor competiţia urmand a fi înlocuită cu Europa League .

Rezultatele optimilor de finala _ Cupa UEFA - retur 18,03 - 19,03 :
  • Saint-Etienne - Werder Bremen – 2 - 2 (Y.Benalouane 64, S.Grax 90 / S.Prodl 6, C.Pizarro 28 ) - (tur 0-1)
    Acest meci a fost condus la centru de arbitrul Alexandru Tudor (foto), alaturi de asistentii Cristian Nica si Aurel Onita , iar rezerva a fost Sorin Corpodean(Saint - Werder).

• Ajax - Marseille – 2 - 2 (Enoh Takang 33, M.Sulejmani 74 / M.Niang 35, T.Mears 109 ) - (tur 1-2)

Joi - 19,03,2009

• Sahtior CSKA Moscova 2 - 0 (Fernandinho,Luiz Adriano) – (tur 0-1)

• Răzvan Raţ a fost rezervă .

• Metalist - Dinamo Kiev 3 - 2 (Sliusar, Jaja, Acevedo / Sabljici,Ninkovici) - (tur 0-1)

Tiberiu Ghioane a fost rezervă, în timp ce Florin Cernat nu a fost convocat pentru acest meci.

• Galatasaray - Hamburger SV 2 - 3 (Kewell, Baros / Pitroipa, Guerrero, Olici) – (tur 1-1)

• Galatasaray Istanbul este elimnata din Cupa Uefa dupa ce in minutul 49 conducea cu 2-0 pe nemtii de la Hamburger SV .

• Aalborg - Manchester City 2 -0 (Shelton, Jakobsen) PK : 3 -4 – (tur 0-2)

• PK : Aalborg : Jakobsen, Johansson si Nonvethe au inscris;

Augustinussen si Shelton au ratat.

PK : Manchester City : Evans, Elano, S.R. Philips si Dunn au înscris.

• Braga - Paris S.G. – 0 - 1 (Hoarau) - (tur 0-0)

• Zenit St. Petersburg - Udinese 1 - 0 (Timoşciuk) – (tur 0-2)

luni, 16 martie 2009

A.J.F. Botosani

In decursul zilei de 16,03,2009 , orele 13,00 , a avut loc la Iasi examenul pentru categoria I pentru arbitrii de fotbal . La acest concurs judetul Botosani a fost reprezentat de 8 arbitrii , dupa cum urmeaza : Buldum Alexandru , Buldum Andrei , Cretu Denis , Ionica Bogdan , Istrate Marcel Jr. , Noroc Mihai , Sofronie Alexandru si Tanasa Gabriel .
    In continuare este prezentat si testul pe care arbitrii botosaneni l-au sustinut :

Intrebari categoria I-a – 16,03,2009 – Iasi

1. Cum trebuie sa procedeze arbitrul daca in timpul desfasurarii jocului observa ca mingea se sparge sau se deterioreaza ?
    2. Care este procedura de inlocuire a unui jucator cu un jucator inlocuitor ?
    3. Daca , urmare a unei ciocniri cu un adeversar , un jucator isi pierde gheata si imediat dupa aceea inscrie un gol , acesta este valabil ?
    4. Din ce moment incepe autoritatea arbitrului ?
    5. Arbitrul este obligat sa recupereze tot timpul pierdut din cauza : …
    6. Cand un jucator se afla in pozitie afara din joc ?
    7. Enumerati greselile comise de portar conform Legii 12 , pentru care un arbitru trebuie sa acorde o lovitura libera indirecta ?
    8. Terenul de joc este neregulamentar in urmatoarele situatii : …
    9. Arbitrul da semnalul de executare a unei lovituri de pedeapsa . Inainte ca mingea sa fie lovita , un aparator intra in suprafata de pedeapsa . Mingea loveste bara si revine in teren la executatul loviturii care inscrie . Ce decizie va lua arbitrul ?
    10. Se executa o lovitura de la colt , mingea fiind plasata pe arcul de cerc de la coltul terenului de joc . Executantul inscrie direct un gol . Care va fi decizia arbitrului ?
    11. Cand si unde au voie jucatorii sa bea bauturi racoritoare ?
    12. Desi un adversar nu se afla decat la 4,5 metri de minge , un jucator executa repede o lovitura libera . Aceasta este permisa ?
    13. Cand se va acorda o lovitura de pedeapsa ?
    14. Ce conditii trebuie sa existe pentru ca un arbitru sa poata acorda o lovitura libera directa ?
    15. Cum se face alegerea terenului la inceputul unui joc ?
    16. Daca culoarea tricourilor celor doi portari este aceeasi , care trebuie sa fie reactia arbitrului daca nici unul dintre cei doi portari nu are tricou de rezerva ?
    17. Capitanul unei echipe este autorizat sa excluda un jucator de pe terenul de joc ?
    18. Cum va proceda arbitrul daca dupa marcarea unui gol , jucatorul isi dezveleste un maiou inscriptionat ?
    19. Un jucator care a fost inlocuit poate sa mai participe la joc ?
    20. Cum este considerata mingea atunci cand este folosita pentru a lovi un adversar ?

Clasament Liga I

1.Dinamo 40 pct.
    2.
    Urziceni 39

duminică, 15 martie 2009

PRO SPORT Vf.Campului - FCM Dorohoi 2 - 3

Pe terenul de fotbal din Vf.Campului a avut loc astazi meciul dintre PRO SPORT Vf.Campului - FCM Dorohoi , contand pentru etapa a XIV-a , Liga a IV-a.
    Meciul a fost unul foarte disputat si echipele au jucat numai pe contre , un meci cu foarte multe ocazii de poarta si de o parte si de alta.
    Echipa din Vf.Campului in minutul 32 a ratat dintr-o lovitura de pedeapsa , jucatorul executat a sutat mingea pe mijlocul portii , iar portarul a reusit sa intervina in doua randuri .La numai 6 minute dorohoienii deschid scorul (min.38) : 1 - 0 la pauza.
    Repriza a doua e inceputa in forta de FCM Dorohoi si astfel in minutul 50 la un fault la aproximativ 20 de metrii de poarta adversa , acestia reusesc sa inscrie cu un gol superb marcat din lovitura libera directa .
    Iata si evolutia scorului : 0-1/0-2/1-2/1-3/2-3.
    Meciul a fost arbitrat de A.Sofronie , C.Danila si G.Iacobita .

Despre ce e vorba....

SaluT ! Bine ai venit pe blogul meu. Numele meu este AlecS, sunt elev la Ş.A.P.V.L.C. anul II, în prezent arbitru de fotbal - categoria I- Liga a IV-a Botoşani. Sunt pasionat de fotbal, iar din când în când, în zilele care am puţin timp la dispoziţie postez căte o ştire, o informaţie, care poate cât de cât să atragă atenţia .